Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ще се случи с тялото ви, ако всеки ден ядете по шепа слънчоглед?

27 февруари 2022, 13:30 часа

Голяма част от нас асоциират консумацията на слънчоглед с безгрижните летни дни. Но със сигурност той трябва да присъства в ежедневната ни диета поради куп причини. 

В 100 г слънчогледови семки се съдържат около 585 калории, 8,5 г фибри и 51,5 г мазнини ( предимно полиненаситени и мононенаситени ). Слънчогледът изобилств от витамини като тиамин, рибофлавин, ниацин, пантотенова киселина, фолиева киселина, холин, витамин В6, витамин С и витамин Е.

Той съдържа още калций, желязо, магнезий, манган, фосфор, калий, натрий, цинк и др. Консумацията му ни осигурява антиоксидантни съединения като флавоноиди и фенолни киселини.
Количеството, в което трябва да се консумират слънчогледовите семки е не повече от 1 малка чаша (около 30 грама) на ден или една непълна шепа.

Ето какви точно са ползите за здравето ни, свързани с консумацията на слънчоглед:

1. По-силен имунитет

Ефективността на слънчогледа по отношение на повишаване на имунитета се дължи на наличието на витамин Е, цинк и селен в него.

Витамин Е подобрява имунните реакции и предпазва от редица инфекциозни заболявания. Освен това той е мощен антиоксидант, който не позволява на свободните радикали да увредят здравите клетки в нашето тяло.
Цинкът предпазва от възпаления, алергии и нахлуващи патогени, като по този начин предотвратява инфекциите и повишава общия имунитет. Селенът намалява възпалението и повишава имунитета. Освен това помага за намаляване на оксидативния стрес, причинен от действието на свободните радикали.

2. Намаляване на холестерола

Съдържанието на фибри в слънчогледовите семки намалява нивата на LDL холестерола в кръвта.
Ниацинът или витамин В3, присъстващи в слънчогледовите семки, намаляват нивата на общия холестерол и риска от сърдечни заболявания.
Витамин В5 (известен още като пантотенова киселина), който се съдържа в слънчогледовите семки, повишава HDL холестерола и намалява нивата на общия серумен холестерол.

3. Защита на сърцето

Слънчогледовите семки са богати на олеинова и линолова киселина. Те са с ниско съдържание на наситени мазнини и натрий. Освен това съдържат магнезий, калий и фибри.

4. Намаляване на риска от онкологични заболявания

Бета-ситостеролът, присъстващ в състава на слънчогледовите семки, помага за предотвратяване на рак на гърдата и рак на дебелото черво.

5. Контролиране на диабета

Слънчогледовите семки са полезни за намаляване нивата на кръвната захар при пациенти със захарен диабет тип 2. 

6. Подобряване на функцията на мозъка

В слънчогледа се съдържат големи количества витамин В6, който подобрява настроението, концентрацията и мозъчната функция.

7. Облекчаване на симптомите, свързани с ПМС

Слънчогледовите семки помагат за облекчаване на симптомите, свързани с предменструалния синдром (ПМС).

8. Насърчаване на загубата на тегло

Слънчогледовите семки са богати на протеини и фибри. Консумацията им помага да се чувстваме сити за дълго време, а това е предпоставка за насърчаване на загубата на тегло.

9. По-бързо изграждане на мускулна маса

В слънчогледа се съдържат колеми количества тиамин (известен е още като витамин В1). Тиаминът помага за разграждането на въглехидратите, протеините и мазнините, приемани чрез храната. Той е от полза и за изграждането на мускулна маса.

10. Помага при лечение на анемия

Слънчогледът е ценен източник на желязо. Консумацията му е от полза на хората, диагностицирани с анемия.

11. Помага за детоксикация на тялото ни

Слънчогледовите семки имат мощно антибактериално действие. Те съдействат за ефективно елеминиране на бактериите и микроорганизмите от клетките.

12. Подобряване на състоянието на кожата

Антибактериалната и противогъбичната активност на слънчогледовите семки има способността да предотвратява инфекции, като по този начин помага за поддържането на кожата чиста. 

Важно: Статията е с информативна цел! Предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар или квалифициран специалист по здравословно хранене, както и да отмени дадените препоръки и назначеното от тях лечение!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес